Velkommen til et sjældent besøg af de enestående Bamberg Symfonikere, som har mesterviolinisten Frank Peter Zimmermann med som solist. Det tyske toporkester har en historie, der rammer lige ned i Europas hjerte, og denne aften spiller de bl.a. Brahms smukke og optimistiske 2. Symfoni.
Den tjekkiske hovedstad Prag havde haft en stor tysk minoritet med egne teatre og orkestre, men efter krigen måtte tyskerne forlade Tjekkiet. Det orkester fra Prag, der havde heddet Deutsches Philharmonie, slog sig i 1946 ned i den bayerske by Bamberg, 100 km fra den tjekkiske grænse.
Bamberg Symfonikerne har været et europæiske eliteensemble fra begyndelsen, og i 1956 var orkestret på dets første turné til Norden. Nu kommer de igen – med deres egne ord – ”til Europas høje Nord for at besøge sagalandene med deres drømmende søer, endeløse skove og smukke byer.”
Kernen i turnéprogrammet er forbindelsen mellem Tjekkiet og Tyskland, mellem tjekkiske Dvorák og tyske Brahms. To nære venner, der beundrede og støttede hinanden. Fra Dvoráks mange værker med rødder i tjekkisk folkekultur skal vi høre den symfoniske digtning Den gyldne spinderok, baseret på en tjekkisk folkevise. Og af Brahms spiller orkestret den smukke 2. Symfoni, den mest optimistiske af hans symfonier.
Bamberg Symfonikerne har siden 2016 haft en tjekkisk chefdirigent, Jakub Hruša. Aftenens solist er den store tyske violinist Frank Peter Zimmermann, der spiller et tjekkisk værk skrevet lige inden 2. Verdenskrig, nemlig Violinkoncert nr. 1 af Bohuslav Martinu. Martinu måtte flygte fra krigen og levede i USA og Schweiz, mens han drømte om at vende hjem. Det skete aldrig – han ville ikke bo i det kommunistiske diktatur.
Hans Violinkoncert nr. 1 er fra 1933, men manuskriptet forsvandt og først i 1973 blev den spillet for første gang. Violinkoncerten har tilsyneladende aldrig været opført i Danmark.
Hent programmet her