-
Lad dig friste i hele marts måned og køb med rabat! Rabat i marts gælder hele marts måned, og det betyder, at du får 10 % rabat på alle koncerter med DR Koncerthusets egne Kor og Orkestre. Rabatten gælder dog kun ved køb i marts, og kan ikke kombineres med øvrige tilbud eller rabatter.
Rabatten er allerede fratrukket på koncerterne i marts måned, og vil ikke blive vist i købsprocessen.
-
Vælg den serie, der passer dig bedst!
Et abonnement består af en serie på syv eller otte koncerter, og du kan vælge mellem seks forskellige serier: T1, T2, T3, F1, F2 eller L. Samtidig kan du sikre dig din egen plads i koncertsalen igennem hele sæsonen – og du har oven i købet fortrinsret til den samme plads i den efterfølgende sæson.
Som abonnent får du også mulighed for at præsentere venner og familie for DR SymfoniOrkestret og koncertsalen; til hvert abonnement hører to gratis gæstebilletter til en af seriens koncerter. Tegner du abonnement opnår du både rabat og andre gode fordele.
Læs mere
-
Med pluk og mix har du mulighed for selv at sammensætte din egen unikke koncertrække bestående af minimum fire koncerter. Når du sammensætter dine koncerter på denne måde, får du 10% rabat på alle koncerter med DRs Kor & Orkestre.
Du skal dog vælge minimum fire forskellige koncerter, men du bestemmer selv hvor mange billetter, du køber – hvis du fx ønsker at invitere kæresten med til de tre koncerter og flere venner eller familien med til den fjerde. Det er dog ikke muligt, at kombinere din pluk og mix-rabat med vores øvrige rabatter og tilbud.
Når du først har købt din Pluk & Mix pakke, er det ikke muligt at tilføje flere koncerter til pakken efterfølgende.
Læs mere
-
Ungdomsrabat.
Børn og unge under 30 år får 50% rabat på de fleste koncerter med DR Koncerthusets egne orkestre.
Du kan finde U30 rabat i købsprocessen, ved at vælge et sæde i salplanen og herefter kan U30 prisen vælges på sædet via dropdown menuen, hvor standard prisen er vist.
Husk at legitimation skal forevises på forlangende ved indgangen. Rabatter kan ikke kombineres.
På denne koncert kan du som ung under 30 år få 50% i rabat.
-
Vælg den serie, der passer dig bedst!
Et abonnement består af en serie på syv eller otte koncerter, og du kan vælge mellem seks forskellige serier: A, B, C, F1, F2 eller L. Samtidig kan du sikre dig din egen plads i koncertsalen igennem hele sæsonen – og du har oven i købet fortrinsret til den samme plads i den efterfølgende sæson.
Som abonnent får du også mulighed for at præsentere venner og familie for DR SymfoniOrkestret og koncertsalen; til hvert abonnement hører to gratis gæstebilletter til en af seriens koncerter. Tegner du abonnement opnår du både rabat og andre gode fordele.
-
Denne koncert er en del af DR SymfoniOrkestrets koncertpakke "Store symfonier", hvor du kan få 15% rabat.
Læs mere