DR Big Band fylder Koncertsalen med den forrygende kombination af cubanske rytmer og fuldfed bigband-lyd, som var unik for Stan Kentons legendariske album ”Cuban Fire!”. Specielt til lejligheden har DR Big Band inviteret ekstra percussion, som fyrer gevaldigt op under denne hyldest til Latin Jazzen.
Denne koncert er aflyst i henhold til de gældende retningslinjer for kulturarrangementer. Har du billet til koncerten, kontakter DR Koncerthuset dig direkte på mail. Hvis du har bestilt mad eller drikke i vores bar eller restaurant og betalt på forhånd, refunderes bestillingen automatisk sammen med billetten. Læs mere om DR Koncerthusets forholdsregler vedr. Covid-19
Vidste du, at Ib Glindemann var stærkt inspireret af Stan Kentons jazzorkester i Los Angeles, da han grundlagde DR Big Band i 1964?
Denne aften hylder DR Big Band salig Glindeman med et musikalsk overflødighedshorn fra Kentons berømte album Cuban Fire!, hvor det toneangivende amerikanske jazzorkester gik i knivskarp symbiose med den afro-cubanske musik. Resultatet blev en suite, som satte en helt ny standard for latin jazzen – og samtidig antændte bigbands og jazzorkestre over hele verden.
Specielt til lejligheden får DR Big Band besøg af den verdenskendte jazzbasunist Jiggs Whigham, som selv spillede i Stan Kentons orkester. Og der fyres ekstra op under koncerten af seks særligt inviterede gæstemusikere, som bl.a. omfatter to hornister og fire latin-percussionister med en særlig fornemmelse for de autentiske cubanske beats.
Som en ekstra bonus byder DR Big Band på et par klassiske jazznumre fra American Songbook, hentet fra et andet kendt Kenton-album, Contemporary Concepts, i arrangementer af den legendariske Bill Holman.
Forvent en aften, hvor DR Big Band på én gang hylder sine musikalske rødder og samtidig vender blikket ud mod den store jazzverden i al dens musikalske mangfoldighed!