DR Big Band sætter lyd til kærligheden, som den føles når man er ung – fra den store forelskelse til den eneste ene, der slap væk. Otte unge har fortalt om deres kærlighedsoplevelser til musikerne i DR Big Band, og det er blevet til en koncert med masser af følelser. Vært: Anders Ugilt (P3)
Hvordan lyder det, når et bigband udtrykker de kærlighedsfølelser som unge oplever? Kan musik gøre noget med vores følelser, som ord ikke kan – og hvordan opleves det af de unge, som ikke normalt hører bigband-musik? Gør den ”store lyd” noget særligt for dem?
Otte unge danskere har fortalt deres oplevelser med kærligheden til otte musikere fra DR Big Band, og denne aften kan du opleve resultatet i DR Koncerthusets Studie 2, hvor hele bandet er på scenen. P3-vært Anders Ugilt er konferencier og præsenterer kærlighedshistorierne til koncerten.
Vært
Anders Ugilt
Tapas før koncerten?
Inden koncerten tilbyder vi appetitvækkende tapas og lette anretninger. Vi tilbyder vi 5 -7 små delikate serveringer med mulighed for yderligere tilvalg af gode vine med mere. Anretningerne baserer sig på sæsonens friske råvarer og indeholder fisk/kød, grønt & ost/sødt. Kan også bestilles vegetarisk.
Tapas koster 190 kr. ved forudbestilling
Læs mere om DR Koncerthuset Restaurant & Bar og vores sortiment her
Koncerten starter ofte foran skærmen for mange af os – og DR Koncerthuset ser selvfølgelig med og vil gerne dele jeres allerbedste koncertoplevelse. Læs mere om brug af sociale medier
Her kan du læse mere om DR Koncerthusets tilgængelighed for handicappede, både i forhold til parkering, offentlig transport og siddepladser i Koncertsalen.
Køb koncertbilletter med rabat i en hel måned! Fra 18. maj til 18. juni giver vi 10 % rabat på alle koncerter med DR’s egne kor og orkestre. Gå på opdagelse i den nye koncertsæson og find billetter i god tid inden sæsonen begynder. Rabatten kan ikke kombineres med øvrige tilbud eller rabatter.
Rabatten er allerede fratrukket på koncerterne i denne periode, og vil ikke blive vist i købsprocessen.
U30
Ungdomsrabat.
Børn og unge under 30 år får 50% rabat på de fleste koncerter med DR Koncerthusets egne orkestre.
Du kan finde U30 rabat i købsprocessen, ved at vælge et sæde i salplanen og herefter kan U30 prisen vælges på sædet via dropdown menuen, hvor standard prisen er vist.
Husk at legitimation skal forevises på forlangende ved indgangen. Rabatter kan ikke kombineres.
På denne koncert kan du som ung under 30 år få 50% i rabat.
Pluk & Mix
Med pluk og mix har du mulighed for selv at sammensætte din egen unikke koncertrække bestående af minimum fire koncerter. Når du sammensætter dine koncerter på denne måde, får du 10% rabat på alle koncerter med DRs Kor & Orkestre.
Du skal dog vælge minimum fire forskellige koncerter, men du bestemmer selv hvor mange billetter, du køber – hvis du fx ønsker at invitere kæresten med til de tre koncerter og flere venner eller familien med til den fjerde. Det er dog ikke muligt, at kombinere din pluk og mix-rabat med vores øvrige rabatter og tilbud.
Når du først har købt din Pluk & Mix pakke, er det ikke muligt at tilføje flere koncerter til pakken efterfølgende.