0Din kurv er tom
Venteliste

DR Big Band – Portræt af Peter Herbolzheimer

10. feb '23 kl. 18:00

Studie 2

Se rabatmuligheder

DR Big Band – Portræt af Peter Herbolzheimer

Skriv dig på venteliste

DR Big Band – Portræt af Peter Herbolzheimer

Han har præget generationer af europæiske jazzmusikere, tiltrukket de største danske navne til sit band og skabt en unik bigband-lyd fuld af jazz, jazz-rock og latinrytmer. DR Big Band har dedikeret denne portrætkoncert til mesteren Peter Herbolzheimer – introduceret af den danske stjernebassist Bo Stief.

Hvad har danske jazzikoner som Palle Mikkelborg, Mads Vinding, Alex Riel, Allan Botchinsky, NHØP og Bo Stief til fælles? De har alle valfartet sydpå fra Danmark til Köln, hvor komponisten og dirigenten Peter Herbolzheimer gennem flere årtier skabte et bigband-mekka, som samlede nogle af verdens bedste jazzmusikere.

Blandt de store internationale navne, som har samarbejdet med Peter Herbolzheimer, er Stan Getz, Herbie Hancock, Dizzy Gillespie og Dianne Reeves. Men hvad var det, der fik så mange stjerner til at strømme til Tyskland fra 1970erne op til Herbolzheimers død i 2010?

Peter Herbolzheimer formåede at skabe sin helt egen bigband-kultur båret af en særlig, latin-inspireret lyd, hvor messingen og rytmesektionen står ekstra skarpt. Det gjorde ham til en af Europas mest efterspurgte bigband-komponister, og denne aften hylder og udforsker DR Big Band den tyske mester med både hans egne kompositioner og karakteristiske arrangementer af bl.a. Chick Corea, Brecker-brødrene og Pat Metheny.

I spidsen for koncerten er Herbolzheimers mangeårige ven og kollega, Erik van Lier, og koncerten introduceres af den danske baslegende Bo Stief, som er blandt de mange danske stjernemusikere, der havde et tæt musikalsk forhold til den tyske bigband-mester.

Medvirkende

Bo Stief

Dirigent

Erik van Lier

Tapas før koncerten?

Inden koncerten tilbyder vi appetitvækkende tapas og lette anretninger. Vi tilbyder vi 5 -7 små delikate serveringer med mulighed for yderligere tilvalg af gode vine med mere. Anretningerne baserer sig på sæsonens friske råvarer og indeholder fisk/kød, grønt & ost/sødt. Kan også bestilles vegetarisk.

Tapas koster 190 kr. ved forudbestilling

Læs mere om DR Koncerthuset Restaurant & Bar og vores sortiment her

Køb Tapas her

 

Værd at vide før din koncert

Skal du hurtigt have styr på alt det praktiske før din næste koncertoplevelse? Her kan du læse al information, som er relevant før, under og efter din koncert.

Mere

Studie 2

Vil du gerne vide mere om vores flotte Studie 2? Her kan du trykke dig videre til studiets univers, og bl.a. se arrangementer og google view.

Mere

Nyheder fra DR Koncerthuset

Gå ikke glip af de seneste nyheder om bands, kunstnere og DR Koncerthuset. Læs mere om, hvordan du tilmelder dig nyheder fra DR Koncerthuset.

Mere

Sociale medier

Koncerten starter ofte foran skærmen for mange af os – og DR Koncerthuset ser selvfølgelig med og vil gerne dele jeres allerbedste koncertoplevelse. Læs mere om brug af sociale medier

Mere

DR Koncerthusets Kundecenter

Læs mere om DR Koncerthusets Kundecenter, hvor du kan få informationer om åbningstider, hittegods og kontakt til kundecenteret.

Mere

Garderobe og tasker

I DR Koncerthuset er der både bemandede og ubemandede garderober. Læs mere om vores garderober.

Mere

Tilgængelighed

Her kan du læse mere om DR Koncerthusets tilgængelighed for handicappede, både i forhold til parkering, offentlig transport og siddepladser i Koncertsalen.

Mere

Parkering og transport

Læs mere om DR Koncerthusets omkringliggende parkeringsmuligheder, samt muligheder for offentlig transport til og fra din koncert.

Mere