0Din kurv er tom
Udsolgt Max 6 billetter pr. kunde

P6 BEAT Rocker Koncerthuset

19. jan '19 kl. 19:30

Koncertsalen

P6 BEAT Rocker Koncerthuset

Event er afholdt

P6 BEAT

Det endelige program til ’P6 BEAT Rocker Koncerthuset’ den 19. januar er nu klar. Lydmor og Peter Sommer er de sidste af i alt otte stærke navne på plakaten, og P6 BEAT sender hele showet i radioen


Det tog kun 20 minutter at sælge billetterne til ’P6 BEAT Rocker Koncerthuset 2019’, og nu er det fulde program for den sidste udgave af ’P6 BEAT Rocker Koncerthuset 2019’ helt klar.

Radiolyttere og gæsterne i den udsolgte koncertsal kan lørdag den 19. januar 2019 glæde sig til, at Peter Sommer og Lydmor som de sidste navne nu er tilføjet programmet. Peter Sommer har i mere end et årti markeret sig med sin lyriske åbenhjertighed og færdes scenevant på trægulve i smukke koncertsale. Lydmor er en af de mest interessante soloartister på den danske musikscene lige nu, og med en karriere der allerede har fundet vej ud over de danske grænser, har hun især fået opmærksomhed med sine eksplosive liveoptrædener.

Arrangementet bliver igen i år en aften, hvor publikum og lytterne sammen kan opleve alle de optrædende kunstnere i korte intense liveshows, der både vil spille DR Koncerthusets koncertsal og foyer op. Showet bliver i år præsenteret af alle P6 BEATs værter som konferencierer.

”Det bliver en demonstration af, hvad virkelig fed livemusik kan. For en musikelsker er det virkelig dejligt at opleve, at man deler passionen med andre. Det er de oplevelser der gør, at man kan leve på sådan en aften hele året,” siger vært på ’Musiktjenesten’ på P6 BEAT, Rune Hedeman.

Hele showet sendes på P6 BEAT

Sidder man derhjemme, kan man tænde for P6 BEAT, hvor man kan få hele oplevelsen med, når P6 BEAT sender seks timers radio fra DR Koncerthuset med alle de optrædendes livemusik og reportager foran og bag scenerne.

Om årets arrangement siger radiovært på ’Den Første Gang’ på P6 BEAT Camilla Jane Lea:

”’P6 BEAT Rocker Koncerthuset’ er en hyldest til den fælles passion for musik, som værterne deler med landets mest dedikerede radiolyttere, og igen i år bliver det vores fornemmeste opgave at marinere både lytterne og publikum i den allerfedeste beat-stemning – hver og én, hele aftenen.”

’P6 BEAT Rocker Koncerthuset’ blev udsolgt på bare 20 minutter, men i december og januar er det muligt at vinde billetter til showet på P6 BEAT.

’P6 BEAT Rocker Koncerthuset 2019’ kan i alt præsentere otte veloplagte acts, der vil levere alt fra dybtfølt singer-songwriter-guitar til hårdtslående metal. Fra årets øvrige line-up kan blandt andre nævnes de norske energibomber Kakkmaddafakka, de danske støjrock-pionerer Speaker Bite Me, og den succesfulde københavnske metalkvartet Slægt.

#P6BEATrocker

Mere information om alle de offentliggjorte navne:

Peter Sommer:

Peter Sommer debuterede som den ene halvdel af duoen Superjeg tilbage i 2002 og markerede sig hurtigt som en væsentlig stemme i startnullernes genoplivning af dansksproget musik. Ledet af en musikalsk nysgerrighed udgav Sommer sin første soloplade med hittet og P3’s Uundgåelige ”Valby Bakke” i 2004, og samme år indbragte hans lyriske åbenhjertighed ham hele to priser ved P3 Guld. Siden fulgte flere anmelderroste album, tre Steppeulve, og fire Danish Music Awards. Tro mod den danske sanger og sangskrivers lyriske forkærlighed for tilværelsens tvetydigheder, bevæger det femte udspil “Elskede at drømme, drømmer om at elske” fra 2018 sig også i kærlighedens mange nuancer.

Lydmor:

Bag navnet Lydmor gemmer Jenny Rossander sig; en elektronisk producer, komponist, sanger og sangskriver. Med et musikalsk univers af detaljerige følelser og indtryk, er Lydmors unikke lyd svær ikke at fortabe sig i. Med debuten “A Pile of Empty Tapes” fra 2012 og opfølgeren “Y” fra 2015, har hun modtaget ros fra både danske og internationale medier. Lydmors stemme har flere gange henledt anmelderes tanker på kunstnere som Bjørk såvel som Kate Bush. Dog finder Lydmor altid sin egen platform, og har især trukket opmærksomhed med sine liveoptrædener, hvor hun virker som en ukontrolleret orkan af energi, mens hun synger om alt fra sex og kærlighed til fjerne steder.

CHINAH:

På bare få år er den københavnerbaserede gruppe CHINAH blevet et af Danmarks mest prominente elektropop-bands. Siden debutsinglen ”Away From Me” fra 2015 har de tre medlemmer Fine Glindvad, Simon Andersson og Simon Kjær blandt andet haft adskillige radio-hits, vundet P3’s Talentpris, optrådt på Roskilde Festival og turneret nationalt såvel som internationalt. Med gruppens minimalistiske synthflader, guitar og Glindvads R&B-vokal, har CHINAH gjort deres for at redefinere lyden af moderne nordisk pop, og efter en kort pause med fordybelse i musikkens retning og udtryk, er de nu aktuelle med deres nyeste udspil ”Anyone”.

Fribytterdrømme:

Poetisk tilbagelænet og eksplosivt euforisk. Fribytterdrømme repræsenterer begge dele. Bag kunstnernavnet står seks fynboer, der har taget frivilligt eksil i København, opkaldt sig selv efter Tom Kristensens digtsamling fra 1920 og stormet ind på både spillesteder og hitlister siden deres fødsel i 2011. Bandet albumdebuterede i 2015 med “Labyrintens farver”, der fik flere anmeldere til begejstret at trække både C. V. Jørgensen- og Steppeulvene-referencer op at hatten, og med opfølgeren “Superego” fra 2017, indtog Fribytterdrømme ikke bare Smukfest og Roskilde Festival, men også en plads på Kronprins Frederiks personlige playliste.

Sterling:

Innovativ poprock overdrysset med guitar og insisterende synthesizer; Sterling kender opskriften på et vaskeægte radiohit. I 2002 blev bandet således også udvalgt til den allerførste udgave af DR’s demo-koncept Karrierekanonen på P3 og spillede på årets SPOT Festival i Århus. Debutalbummet ”Solo Danser Mama Sjus” sparkede for alvor gang i karrieren, og i de glade 00’ere markerede Sterling sig efterfølgende med radiohits som ”Lyssværd”, ”Ubesvaret Opkald” og ”Ikke Rigtig i Mit Hoved”. Kvartetten er senere blevet til en trio, men efter otte års pause er Sterling nu atter aktuel med comeback-EP’en ”Sorte Tangenter”

Slægt:

Hvad der i 2011 startede som et soloprojekt med store ambitioner, blev hurtigt til lyden og essensen af fire sorte heavy-hjerter, der i dag udgør den københavnske metalkvartet Slægt. Anført af Oskar J. Frederiksen og Adam ’CC’ Nielsen udkom den egentlige debut ”Ildsvanger” i 2015, men først i 2017 udkom bandets første album med fuld besætning, ”Domus Mysterium” – en metalpræstation, der fik Ekstrabladets Thomas Treo til at kåre pladen som ’Årets Udgivelse’ i 2017. Dedikeret til en episk, formørket heavy metal, spiller Slægt uden nogle former for begrænsninger i deres tilgang til stilen, og med deres nyeste udspil ”The Wheel” holder Slægt også titlen som ’Årets Udgivelse 2018’.

Speaker Bite Me

Siden sin begyndelse i slut-halvfemserne har Speaker Bite Me fået mange genreprædikater på sig: artrock, indie, avantgarde og sågar blevet kaldt ”den danske Sonic Youth”. Siden bandet i 1995 voksede ud af støjrockgruppen Murmur, har den stilskabende københavnerkvartet udgivet en stribe anmelderroste plader, og efter en pause på intet mindre end 11 år, udgav de tidligere i år deres nyeste udspil “Future Plans”.

Kakkmaddafakka (N)

Planen var, at det norske band kun skulle eksistere for ét enkelt show på den lokale ungdomsklub i hjembyen, Bergen, tilbage i år 2004. Den musikalske legelyst rakte dog længere end som så, og i år 2006 udgav de seks drenge EP’en “Already Your Favorite EP”, efterfulgt af debutalbummet “Down To Earth” året efterMed en stribe af udgivelser bag sig, er bandet i dag kendt for deres smittende farverige og geniale liveshows, og repræsenterer den direkte kontrast til en grå regnvejrsdag, med deres energi, charme og tekniske snilde.

 

Antipasti inden koncerten?

Hvis du ikke har tid eller mulighed for til at nyde et besøg i DR Koncerthusets restaurant, kan du i stedet forudbestille en lækker Antipasti inkl. et glas vin, som vil stå klar i vores Barlounge område ved ankomst.

Forudbestil Antipasti menu her

 

Garderobe og tasker

I DR Koncerthuset skal overtøj og større tasker afleveres i garderoben. Læs mere om vores garderober og priser her.

Mere

Koncertsalen

Vil du gerne vide mere om vores flotte koncertsal? Her kan du trykke dig videre til koncertsalens univers, og bl.a. se arrangementer og salsoversigt.

Mere

Nyheder fra DR Koncerthuset

Gå ikke glip af de seneste nyheder om bands, kunstnere og DR Koncerthuset. Læs mere om, hvordan du tilmelder dig nyheder fra DR Koncerthuset.

Mere

Værd at vide før din koncert

Skal du hurtigt have styr på alt det praktiske før din næste koncertoplevelse? Her kan du læse al information, som er relevant før, under og efter din koncert.

Mere

Sociale medier

Koncerten starter ofte foran skærmen for mange af os – og DR Koncerthuset ser selvfølgelig med og vil gerne dele jeres allerbedste koncertoplevelse. Læs mere om brug af sociale medier

Mere

DR Koncerthusets Kundecenter

Læs mere om DR Koncerthusets Kundecenter, hvor du kan få informationer om åbningstider, hittegods og kontakt til kundecenteret.

Mere

Tilgængelighed

Her kan du læse mere om DR Koncerthusets tilgængelighed for handicappede, både i forhold til parkering, offentlig transport og siddepladser i Koncertsalen.

Mere

Parkering og transport

Læs mere om DR Koncerthusets omkringliggende parkeringsmuligheder, samt muligheder for offentlig transport til og fra din koncert.

Mere