Sommerkoncert med DR Vokalensemblet & Phillip Faber
Trinitatis Kirke, København
20. juni 2025 KL. 19.30
flere datoer
På årets længste og lyseste dage afslutter DR Vokalensemblet sæsonen med sommerkoncert i Trinitatis Kirke. Dirigent Phillip Faber står i spidsen for et program fuld af fantastiske fortællinger, magiske væsner og mytiske landskaber – fortalt gennem farvestrålende fransk og nordisk kormusik.
Efter en sæson fuld af musikalske rejser tager DR Vokalensemblet sammen med dirigent Phillip Faber på en eventyrlig færd ind i en verden fuld af myter, magi, folklore og eventyr.
De to franske komponister Ravel og Poulenc var vilde med gamle franske folkesagn og fortællinger, og denne aften vrimler det med skøre, dybe, sjove og mystiske historier om mennesker, dyr og overnaturlige væsner, mesterligt fortalt i ord og toner af de to store komponister.
Vores store danske eventyrdigter H.C. Andersen er med blandt aftenens fortællere, og både hans fabulerende og mere alvorlige side kommer til udtryk i kormusik af nye og ældre danske komponister, med Bo Holtens udtryksfulde Regn og rusk og rosenbusk som et af aftenens højdepunkter.
Estiske Veljo Tormis tager os med til barndommens musikalske landskaber, hvor hyrdernes kald giver genlyd i naturen. Og inden vi går ud i den lyse sommernat efter koncerten, bliver der også mulighed for at synge med på en dansk sommersang eller to, ført an af DR Vokalensemblet og Phillip Faber.
Program
Trois Chansons (1914; 7')
Maurice Ravel (1875-1937)
Regn og rusk og tordenbusk (1993; 12') (H.C. Andersen)
Bo Holten (b. 1948)
Jeg bringer dig en lille vedbendranke
Pelle Gudmundsen-Holmgreen (1932-2016)
Hvor Nilen vander egypterens jord
Henrik Rung (1807-71)
Helletused (“Childhood memories”)
Veljo Tormis (1930-2017)
Chansons Francaises
Francis Poulenc (1899-1963)
En Stemning (DR commission: world premiere)
Veronika Voetmann (b. 1986)
Kunstnere

Phillip Faber
Dirigent

DR Vokalensemblet
Kor